zbiorniki jednoplaszowe

Gdzie i kiedy sprawdzają się zbiorniki jednopłaszczowe?

Klienci sklepów i użytkownicy zbiorników często tkwią w błędnym przeświadczeniu, że modele jednopłaszczowe są gorsze od dwupłaszczowych. W wielu sytuacjach zbiornik z jednym płaszczem będzie lepszym wyborem niż ten z dodatkową powłoką, chociażby ze względu na stosunek jakości do ceny. Gdzie i kiedy doskonale sprawdzają się zbiorniki jednopłaszczowe?

Budowa zbiornika jednopłaszczowego

Jeszcze do niedawna zbiorniki jednopłaszczowe były jedynymi zbiornikami dostępnymi na rynku. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się modele wyposażone w dodatkowy, wewnętrzny zbiornik. Nadal jednak użytkowano istniejące zbiorniki z jednym płaszczem, odpowiednio je modernizując, nawet te znajdujące się w ziemi. Poprzez stosowanie ochrony katodowej lub laminowanie wewnętrznej powłoki zwiększano ich trwałość. Jak podkreśla Mariusz Mańkowski, właściciel sklepu ze zbiornikami MiM ze Szczecina:

Współczesne zbiorniki jednopłaszczowe są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję i upływ czasu. Wykonane z atestowanej stali węglowej bądź wysokiej klasy tworzyw sztucznych zapewniają szczelność powłoki w zmiennych warunkach atmosferycznych. Producenci zazwyczaj udzielają gwarancji w zakresie szczelności zbiorników na okres 5 lat oraz na wyposażenie na 2 lata.

Zastosowanie zbiorników jednopłaszczowych

Liderami w produkcji zaawansowanych technologicznie zbiorników są firmy Deso i Kingspan. Zbiorniki jednopłaszczowe są użytkowane komercyjnie i indywidualnie. Wykorzystuje się je w branży transportowej, motoryzacyjnej, w rolnictwie i przemyśle. Idealnie sprawdzają się jako element gospodarki wodno-ściekowej. Służą do magazynowania:

  • oleju mineralnego,
  • oleju opałowego,
  • oleju napędowego,
  • nawozów płynnych,
  • wody deszczowej.

Produkowane w wersji wertykalnej oraz horyzontalnej są wygodne w obsłudze. Modele przeznaczone do transportu diesla pozwalają uzupełnić paliwo w trasie lub podczas pracy, co znacznie oszczędza czas.

Podsumowanie 

Dostępne w rozmiarach od 200 do 9 tys. l zbiorniki jednopłaszczowe świetnie sprawdzają się w wielu sytuacjach. Jakością wykonania nie ustępują zbiornikom dwupłaszczowym. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można je kupić już za kilka tys. zł.