oczyszczalnia dla hotelu

Jak wybrać oczyszczalnię dla zajazdu lub hotelu?

W przypadku zajazdów, hoteli oraz innych obiektów infrastruktury turystycznej zlokalizowanych z dala od miejskich aglomeracji budowa własnej oczyszczalni ścieków to często jedyny sposób na odprowadzanie nieczystości produkowanych przez gości. Wynika to z faktu, że obiektów tych nie można podłączyć do publicznej sieci kanalizacyjnej. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wybrać oczyszczalnię do hotelu. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Czy budowa oczyszczalni ścieków w hotelach i zajazdach jest konieczna?

Praca w hotelach i zajazdach obsługujących gości trwa nieprzerwanie przez całą dobę. Z uwagi na bardzo dużą grupę użytkowników w obiektach tych każdego dnia produkowane są ogromne ilości ścieków. Nieczystości te muszą być gdzieś odprowadzane. Oczywiście można robić to do tradycyjnego szamba, jednak ze względu na duże koszty eksploatacji (konieczność regularnego opróżniania zbiornika), nie jest to rozwiązanie korzystne ze względów ekonomicznych. Zdecydowanie lepszym sposobem na pozbycie się wytwarzanych ścieków jest budowa własnej oczyszczalni.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni: Choć budowa oczyszczalni generuje wyższe koszty niż montaż szamba, to w dłuższej perspektywie jest dużo korzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia. Poniesione początkowo koszty szybko się zwracają. Ma to miejsce po upływie około 2 lat od instalacji systemu. Duże korzyści ekonomiczne dostrzegają przede wszystkim właściciele obiektów działających całorocznie. W przypadku hoteli obsługujących gości również poza sezonem montaż własnej oczyszczalni to zdecydowanie najrozsądniejsze rozwiązanie, ponieważ pozwala zmniejszyć koszty odprowadzania ścieków powstałych na terenie zajazdu.

Jaka oczyszczalnia do hotelu jest najlepsza?

Wybór oczyszczalni dla infrastruktury turystycznej uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest wydajność wybranego modelu. Parametr ten musi zostać dobrany do potrzeb konkretnego ośrodka. Z reguły im większy obiekt, tym wydajność oczyszczalni musi być wyższa. Wiele zależy także od ilości obsługiwanych gości. Zdarzają się przecież sytuacje, że duże sieciowe hotele w ciągu roku mają mniejsze obłożenie od lokalnych zajazdów. W takim przypadku budowa oczyszczalni o zwiększonej pojemności mija się z celem. Wydajność wybranej oczyszczalni do hotelu powinna odpowiadać maksymalnej ilości ścieków produkowanych przez ośrodek w czasie największego obłożenia.