Montaż i podłączenie odkurzacza centralnego. Co należy wiedzieć?

centralny odkurzacz

Montaż odkurzacza centralnego to sposób na szybsze pozbycie się brudu z powierzchni o znacznym metrażu. System ten doskonale sprawdza się zarówno w piętrowych domach jednorodzinnych, jak i obiektach infrastruktury turystycznej – hotelach, pensjonatach, zajazdach. Przed podłączeniem odkurzacza centralnego należy zapoznać się z zasadami prawidłowego montażu całej instalacji. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Elementy systemu centralnego odkurzania

Odkurzacz centralny składa się z kilku elementów tworzących spójny system. Sercem całej instalacji jest jednostka centralna, czyli urządzenie odpowiedzialne za wytwarzanie energii potrzebnej do zasysania brudu z czyszczonych powierzchni. Aby zanieczyszczenia mogły dostać się do zbiornika jednostki centralnej, niezbędny jest zestaw zamontowanych w podłodze i ścianach rur z tworzywa sztucznego. System rur łączy jednostkę centralną z gniazdami ssącymi. Do gniazd z kolei wpinane są węże ssące, czyli jedyne przenośne elementy całej instalacji. Węże odpowiadają za pobieranie brudu z podłóg i ścian. Zakończone są uchwytami wraz z końcówkami dobieranymi w zależności od rodzaju zabrudzeń.

Kiedy najlepiej montować odkurzacz centralny?

Najlepszym momentem na montaż odkurzacza centralnego jest etap układania instalacji wodnej i elektrycznej podczas wykańczania budynku. Rury PCV wykorzystywane do odprowadzania brudu do jednostki centralnej mają zwykle taką samą średnicę jak rury kanalizacyjne doprowadzane do wanny w łazience czy zlewozmywaka w kuchni. Z tego powodu o rozplanowaniu instalacji na planie budynku warto pomyśleć już w trakcie planowania układu kanalizacji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada odkurzacza centralne: Nie oznacza to jednak, że właściciele obiektów już wybudowanych nie mają szansy na montaż odkurzacza centralnego. Instalacja systemu w takich budynkach wiąże się jednak z dużo większym nakładem pracy, a co za tym idzie, także wyższymi kosztami. Poprowadzenie rur wymaga kucia ścian i podłóg, więc na montaż odkurzacza najlepiej zdecydować się w momencie generalnego remontu domu. Pracami instalacyjnymi powinien zajmować się odpowiednio przeszkolony fachowiec stosujący się do zaleceń producenta konkretnego modelu odkurzacza. Jeśli montaż nie zostanie przeprowadzony zgodnie z instrukcją, właściciel budynku naraża się na utratę gwarancji na urządzenie.

O czym trzeba pamiętać, planując rozmieszczenie jednostki centralnej i gniazd ssących?

Jako najważniejszy element całego systemu jednostka centralna powinna znajdować się w konkretnym miejscu. Najlepiej, aby było to pomieszczenie na najniższej kondygnacji obiektu. W przypadku domów jednorodzinnych doskonale sprawdza się w tym piwnica lub kotłownia. Wszystko po to, by zanieczyszczenia doprowadzane przez rury spływały z góry na dół, co zapobiega zapychaniu się instalacji.

Równie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie gniazd ssących, do których podłączane są węże pobierające zanieczyszczenia. Ustalenie lokalizacji gniazd jest jednym z najważniejszych etapów planowania układu odkurzacza centralnego w Szczecinie. Nie powinno być ich zbyt dużo. Według powszechnie panującej opinii optymalną liczbą są dwa gniazda na każdej kondygnacji. Najlepiej montować je w centralnych punktach, czyli w pobliżu ciągów komunikacyjnych (na korytarzach lub klatkach schodowych). Podobnie jak tradycyjne gniazdka elektryczne powinny być umieszczone w ścianie na wysokości ok. 20-30 cm ponad poziomem posadzki. Odpowiednie rozmieszczenie gniazd gwarantuje prawidłowe i wygodne użytkowanie systemu centralnego odkurzania.


Dodaj komentarz