Frontend developer

Praca w obszarze Frontend  – o jakiej mowa w praktyce?

Specjaliści Frontend to osoby, które zajmują się przygotowaniem interfejsu wybranego oprogramowania lub wyglądu strony internetowej. Są oni więc bezpośrednio odpowiedzialni za to, co zobaczą użytkownicy przygotowanej aplikacji lub witryny sieciowej. Na czym polega ich praca, na jakie zarobki można liczyć oraz co należy umieć, aby znaleźć zatrudnienie w dobrej firmie? Podpowiadamy.

  • Na czym polega praca w obszarze Frontend?

Praca Frontend polega na przygotowaniu estetycznego i łatwego w użytkowaniu interfejsu dla odbiorców korzystających z konkretnej strony internetowej lub aplikacji. Zajmuje się więc projektowaniem wyglądu na potrzeby przeciętnego użytkownika. W ramach swoich obowiązków projektuje poprawne rozmieszczenie elementów graficznych, przygotowuje komponenty interaktywne, w tym przyciski, konfiguruje czcionki i kolorystykę. Po zakończeniu prac gotowy projekt powinien być łatwy w nawigacji i intuicyjny oraz prosty w codziennym użytkowaniu.

Zakres obowiązków Frontend developera co pewien czas się poszerza. Obecnie ogromne znaczenie mają projekty witryn internetowych i aplikacji wdrażanych na urządzenia mobilne. Niebagatelną kwestią jest także przestrzeganie odpowiednich praktyk dotyczących SEO. Mają one bezpośrednie odzwierciedlenie w efektywnym pozycjonowaniu i promocji strony w popularnych wyszukiwarkach internetowych. Oprócz tego pracownik Frontend na co dzień musi analizować zgłoszenia problemów przesyłane przez użytkowników oraz wdrażać niezbędne poprawki, które zoptymalizują działanie witryny i usprawnią doświadczenia odbiorców.

Frontend developer korzysta z dwóch rodzajów narzędzi w trakcie swojej pracy. Oprogramowanie graficzne pozwala mu zaprojektować przyszły wygląd interfejsu aplikacji lub strony internetowej, a także stworzyć poszczególne elementy graficzne, na przykład interaktywne przyciski. Korzysta on także z rozbudowanych programów do edycji i korekty pisanego kodu. Niektórzy programiści preferują zwykły notatnik, ale dla uzyskania większego komfortu i lepszej wydajności na co dzień korzysta się ze specjalistycznych narzędzi. Ich główną zaletą jest to, że mogą generować podgląd gotowego interfejsu w czasie rzeczywistym, a więc w momencie wpisywania kodu. Dzięki temu łatwiej dostrzec potencjalne problemy, błędy i przypadkowe pomyłki przed wdrożeniem projektu.

  • Na jakie zarobki można liczyć w obszarze Frontend?

Zarobki specjalistów od Frontend rosną z roku na rok. Zapotrzebowanie firm jest bardzo duże. Najwięcej jednak mogą zarobić osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenie i samodzielność w projektowaniu oraz realizacji skomplikowanych projektów. Na zarobki wpływa także rozbudowane portfolio zrealizowanych zadań. Jak podaje serwis No Fluff Jobs, w pierwszym kwartale 2021 roku średnie zarobki wynosiły od 12 do 18 tysięcy złotych netto na popularnej umowie B2B.

  • Co należy umieć, aby pracować jako specjalista od Frontend?

Absolutną podstawą w pracy specjalisty od Frontend jest doskonała znajomość HTML, CSS oraz Javascript. Z roku na rok coraz większą wagę przywiązuje się do pracy z wykorzystaniem popularnych frameworków. Są to platformy, które w znaczącym stopniu ułatwiają pracę programistom od Frontend. Przyspieszają wykonywanie powtarzalnych czynności oraz analizują na bieżąco różnorakie kwestie dotyczące na przykład poprawnego wyświetlania informacji na ekranach o różnej rozdzielczości. Co ma obecnie diametralne znaczenie, zwłaszcza pod kątem ilości urządzeń mobilnych, z których korzystają użytkownicy internetu.

Specjaliści od Frontend pracują głównie na terminologii bazującej na angielskich zwrotach. Dlatego też przy wielu ofertach warunkiem niezbędnym do uzyskania zatrudnienia jest przynajmniej podstawowa znajomość tego języka obcego. Również niektóre popularne aplikacje użytkowane na co dzień przez programistów Frontend nie są tłumaczone na polski. Dlatego, aby umiejętnie budować niezbędne funkcje oraz efektywnie i intuicyjnie na nich pracować, należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu języka angielskiego.