oczyszczalnia sciekow

Rola i znaczenie drenażu rozsączającego w oczyszczalni drenażowej

Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi ekonomiczne, a zarazem przyjazne środowisku rozwiązanie. Producenci oferują rozmaite rodzaje przydomowych oczyszczalni, wśród których wymienić warto: oczyszczalnie biologiczne, oczyszczalnie biologiczno-chemiczne, a także oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Na jakiej zasadzie działają te ostatnie? Jaką funkcję pełni wspomniany drenaż? Na te oraz na inne pytania odpowiemy w artykule.

Kiedy warto zdecydować się na ekologiczną oczyszczalnię z drenażem rozsączającym?

Ekologiczną oczyszczalnię drenażową można zamontować niemal w dowolnym miejscu na działce. Przydomowa oczyszczalnia drenażowa nie wymaga podłączenia do prądu, jest zatem doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy nie ma możliwości podłączenia obiektu do sieci elektrycznej. Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków, jak np. firma EKO-BIO zapewniają, że oczyszczalnia z drenażem stanowi idealne rozwiązanie zarówno w przypadku domków letniskowych, jak i działek użytkowanych sezonowo, gdzie dopływ ścieków nie jest regularny. Przydomowa oczyszczalnia drenażowa sprawdzi się na terenach oddalonych od cieku wodnego, a także w trudnych warunkach geologicznych.

Jak działa oczyszczalnia z drenażem? Jaka jest rola drenażu rozsączającego?

Drenażowa przydomowa oczyszczalnia ścieków działa w oparciu o aktywność tlenowych i beztlenowych bakterii, które skutecznie neutralizują znajdujące się w ściekach zanieczyszczenia. Poszczególne procesy oczyszczania zachodzą w osobnych systemach. Pierwszym elementem oczyszczalni z drenażem jest tzw. osadnik gnilny, w którym ze ścieków wytrącają się zanieczyszczenia stałe. Z osadnika ścieki trafiają do studni rozdzielczej, a następnie do rur drenażowych umiejscowionych w gruncie na odpowiedniej głębokości. Przez perforowane ścianki rur, ścieki stopniowo przesączają się do gruntu, gdzie zostają rozkładane przez bakterie. Rury drenażowe układane są w warstwie żwiru lub tłucznia, co zapobiega zamuleniu (bądź zatkaniu) drenów. Drenaż rozsączający stanowi główny element ekologicznej oczyszczalni. To właśnie w tej części zachodzą procesy tlenowego oczyszczania ścieków. Po zneutralizowaniu zanieczyszczeń, pozostałości ścieków, które są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego, mogą być odprowadzone do gleby lub cieku wodnego.