opalanie

Wpływ promieniowania UV na skórę – co trzeba o nim wiedzieć?

Promieniowanie UV towarzyszy nam każdego dnia – niezależnie od pory roku. Jest ono odpowiedzialne nie tylko za zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór skóry, ale może przyczynić się do jej nadmiernego przesuszenia czy przyspieszenia procesów starzenia. Mamy z nim do czynienia na co dzień – nawet w pochmurne dni. Co warto wiedzieć o promieniach ultrafioletowych i jak skutecznie chronić skórę przed ich działaniem? Podpowiadamy.

Promieniowanie UVB – czym jest?

Każdy z nas doskonale wie, że słońce emituje promieniowanie UV, lecz niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że dzieli się ono na dwa podstawowe rodzaje ze względu na długość fal elektromagnetycznych.

Promieniowanie UVB przenika do głębszych warstw naskórka, a tylko niewielka jego ilość dociera do górnej warstwy skóry właściwej. Skutkiem tego zjawiska jest pobudzenie produkcji melaniny, która pełni niejako funkcję obronną – pochłaniając część promieniowania. To właśnie dlatego po ekspozycji skóry na słońce pojawia się na niej rumień, a w skrajnych przypadkach nawet poparzenia. Promieniowanie UVB może być również odpowiedzialne za rozwój czerniaka lub innych zmian skórnych.

Warto jednak pamiętać, że ma ono również dobroczynny wpływ na nasz organizm. Przyczynia się bowiem do syntezy witaminy D regulującej m.in. pracę układu odpornościowego czy mineralizację kości. Należy jednak pamiętać, aby kąpieli słonecznych zażywać z rozsądkiem i codziennie stosować m.in. krem do twarzy nawilżający z filtrem.

Promieniowanie UVA – o czym mowa?

Promienie UVA charakteryzują się dłuższą falą elektromagnetyczną, dlatego też docierają nie tylko do naskórka, ale również do zewnętrznych partii skóry właściwej. Są one zdecydowanie bardziej podstępne niż promieniowanie UVB ze względu na to, że nie wywołują żadnych objawów, takich jak zaczerwienienie czy pieczenie, więc łatwo z nimi przesadzić.

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ promieniowania UV na skórę, a dokładnie jej procesy starzenia. Zaburzają prawidłową pracę jej naturalnej bariery ochronnej, wywołują stres oksydacyjny, a także osłabiają włókna kolagenowe, dlatego traci ona elastyczność i jędrność, a także jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.